Ženský pěvecký sbor BUBUREZAŽenský (dívčí) pěvecký sbor Bubureza byl založen v roce 2008 Miloslavou Vítkovou. Jeho členky však vystupovaly již dříve ve víceméně stejném složení na mimořádných koncertech a akcích Gymnázia a Hudební školy hl.m. Prahy (dále GMHŠ). Impulsem pro založení stálého tělesa byl absolventský koncert Miloslavy Fouskové (Vítkové) v roce 2008.

V současné době má sbor 16 stálých členek, jimiž jsou studentky GMHŠ a bývalé členky sboru Radost – Praha a řady dalších dětských pěveckých sborů. Mezi první větší úspěchy patří získání zlatého pásma na Festivalu sborového umění v Jihlavě s cenou za provedení cyklu Jana Bernátka v letech 2010 i 2011. V říjnu 2010 a březnu 2013 se sbor zúčastnil Mezinárodní souteže Praga Cantat, kde se v obou případech také umístil ve zlatém pásmu. Mezi své úspěchy může počítat i zlaté pásmo z festivalu v Bratislavě v roce 2013 - Bratislava Cantat II. Bubureza pravidelně vystupuje na festivalu Dny soudobé hudby, kde uvedla v premiéře díla Jana Bernátka Tři skladby pro ženský sbor a varhany, Missa brevis, Otče náš, Laudate Dominum, či Vánoční vzpomínku pro dívčí sbor, soprán solo a varhany. Na festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos v roce 2011 uvedl sbor premiéru skladeb Jiřího Gemrota Důstojno jest a Hanuše Bartoně Cherubínská píseň. V roce 2013 vystoupil na koncertě skladatelského sdružení Konvergence s premiérami skladeb Jana Rybáře Bubureza a Michaely Plachké Mizející doteky jara.

Po tomto koncertu započala dlouhodobá spolupráce mezi skladatelem a sbormistrem Janem Rybářem a sborem Bubureza. Právě s ním v červnu 2014 sbor vystoupil na jubilejním 600. Úterku Umělecké besedy, kde reprízoval Bartoňovu a Rybářovu kompozici. Na podzim 2015 Bubureza vystoupila v rámci filmového festivalu Das Filmfest s ansámblem Prague Modern, kde premiérovala hudbu Jana Rybáře ke klasickému německému filmu Upír Nosferatu (1922). Sbor také spolupracuje s orchestrem GMHŠ a mužskou vokální skupinou VOSK, se kterou pořádá každoroční vánoční koncerty.
Miloslava Vítková

V roce 2012 ukončila studium Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy obor Hudební výchova – sbormistrovství. V roce 2003 založila a od té doby vede smíšený pěvecký sbor "Cantuta", od roku 2004 je sbormistryní dívčího komorního sboru od roku 2008 ženský sbor BUBUREZA, sbor Gymnázia a Hudební školy Hlavního města Prahy. Miloslava Vítková vystupuje na koncertech v Praze a dalších českých městech s klavírním doprovodem i s různými komorními soubory.

Profil_mila

Jan Rybář

V červnu 2013 začala naše spolupráce s Janem Rybářem, který pro nás složil skladbu Bubureza. Jan Rybář se věnuje kromě kompozice také dirigování a hře na klavír. V letech 2002-2013 byl členem skladatelského sdružení Konvergence, se kterým provedl jako dirigent i klavírista desítky kompozic českých i světových soudobých autorů. S ženským sborem Bubureza spolupracuje nejen jako skladatel, ale také jako sbormistr. Jako dirigent spolupracoval i s Českým rozhlasem, kde vytvořil řadu nahrávek nejen svých vlastních děl. www.jan-rybar.cz

Profil_jan